Veeam Backup Lisans Sorunu Giderme

Veeam Backup Lisans Sorunu Giderme

Merhaba arkadaşlar,

Daha önce Veeam Backup & Replication ürününün kurulumunu anlatmıştım. Artık Veeam ile alakalı hataları çözmeye başlayabiliriz.

Bu başlıkta lşsansla alakalı bir sorunu ele alacağız.

Öncelikle Veeam lisanslama ile alakalı şunu bilmelisiniz ki bir çok ürün gibi Veeam’de lisanslama yaparken CPU soket sayısını kullanmaktadır. Yani lisans alırken Veeam’e kaç fiziksel sunucumuz olduğunu belirmemiz gerekir.

Örnekle açıklarsak yapımızda 2 fiziksel sunucumuz olduğunu düşünelim. Bu sunucuların biri 1 CPU soketi ve işlemcisine, ikincisi 2 fiziksel işlemciye sahip olsun. Bu durumda alacağımız lisans minimum 2+1=3 soket desteğine sahip olmalıdır.

Şimdi gelelim yapı değişikliğinde başımıza gelecek bir hatanın çözümüne. Lisans yetersizliği oluşursa aşağıdaki hatayı alırız. Error: Not enough licenses

Diyelimki fiziksel sunucularımızdan birini yeniledik ve veeamde yukarıdaki hatayı aldık. Bu durumda Veeam lisansını otomatik adapte etmeyecektir ve bu durumda revoke işlemi yapmamız gerekecektir.

Gelelim işlem adımlarına;

  1. Aşağıdaki gibi sol üst bölümden Ayarlar Butonu>License yolunu izliyoruz.

2) Karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir. Burada Manage butonuna tıklayarak lisans yönetimine giriyoruz.

3) Son olarak lisanstan çıkaracağımız sunucumuzu seçerek sağ bölümden Revoke butonuna tıklayarak sunucuyu bu listeden çıkarıyor.

4) Ok diyerek bu ekrandan çıkıyoruz ve işlem tamamlanmış oluyor.

Bunun dışında yapmamız gereken bir işlem kalmıyor. Virtual Machines altından fiziksel sunucuyu Veeam’e tanımlayarak yeni sunucu üzerinden backup almaya devam edebiliriz.

Konu hakkında Veeam makalesi: https://www.veeam.com/kb1470

Görüşmek dileği ile..


Rıza KEKLİK

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir