VSS Servisleri Hata Giderme

VSS (Volume Shadow Copy Service) Servisleri Hata Giderme 

 

Merhaba arkadaşlar,

Sanallaştırma ortamlarında backup alınırken bazen uyarı veya hatalar oluşur. Bu hataların en sık rastlananı ise genelde VSS servislerinde yaşanan sorunlardan kaynaklıdır. Bu durum ise çoğunlukla Veeam gibi application bazlı yedek alan ve indexing yapan backup yazılımlarında yaşanır.

Servisler içinde bu servise baktığımız zaman bir adet servis karşılar bizi. Fakat gerçekte bu durum daha farklıdır. VSS servisi kendi içinde ayrıca 11 alt servis barındırır ve biz bu servisleri ‘Servisler’ alanında göremeyiz. Bu durumda da “VSS çalışıyor hata nasıl oldu” diye düşünebiliriz. Gelelim bu servisleri nasıl görüntüleyip çözümleyeceğimize.

Öncelikle Command Promt‘u ‘Run as Administrator’ diyerek açıyoruz. (Sağ tık)

Cmd’de aşağıdaki komutu yazıp çalıştırıyoruz.

#vssadmin list writers

Bu komutu çalıştırdığımızda karşımıza bahsettiğimiz 11 servisi getirecektir. Bu servislerin altında “No Error” görüyorsanız o serviste sorun yok demektir. Bunun dışında bir uyarı varsa linkteki (http://howtosys.com/index.php/2017/03/15/vss-volume-shadow-copy-service-servisleri-tablosu/)tablodan uyarı veren servisi servislerde görünen adına göre bulabiliriz. Bulduğumuz servisi restart ediyoruz. CMD üzerinde komutumuzu tekrar çalıştırdığımızda ilgili servisin “no error” olduğunu görebiliriz.

Bu servislerin tamamı “no error” duruma geldiyse sonraki backupta hata ve uyarı oluşmayacaktır.

Faydalı olması dileği ile.


Rıza KEKLİK

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir