Veeam Backup & Replication 9.5 Kurulumu

Merhaba,

Backup her kurum için en önemli konuların başında gelir. Sunucularımız, şirket dökümanlarımız, kişisel dökümanlarımız, finansal bilgilerimiz ve en önemlisi sistem yapımız her an tehlike altındadır. kötü amaçlı saldırılar veya fiziksel etkiler sistemimiz için her zaman risk oluşturur.

Bu sebeplerle yedekleme vazgeçilmezdir. Bu alanda bir çok farklı ürün bulunmaktadır. Benim de çok sevdiğim ve bu alanda en gelişmiş ürün Veeam tarafından üretilmiştir.

Veeam ile sanallaştırılmış yapımızı belli bir rutinde ve spesific kontrollerle yedekleme yapan bir üründür.

Şimdi Veeam Backup&Replication ürününün kurulumunu görelim. Sonrasında da temel ayarları ve backup planı oluşturmayı anlatacağız.

Öncesinde;

Veeam için temel olarak 2 çekirdek CPU ve 8 GB RAM öneririm.

Veeam’i kuracağımız sunucunun sistem kurulumu yapılırken mutlaka bölge ve dil ayarı USA olarak tercih edilmelidir. Aksi takdirde hata alabiliriz.

Kullanıcımız mutlaka yönetici olmalıdır.

Veeam Backup&Replication kurulumu;

Öncelikle https://www.veeam.com/downloads.html adresinden Veeam Backup & Replication for Vmware and Hyper-V ürününü iso olarak indiriyoruz. Ben burada v9.5 kurulumunu anlatıyor olacağım.

Dosyamızı elde ettikten sonra çalıştırıyoruz ve karşımıza aşağıdaki ekran geliyor.

Veeam Backup & Replication install butonuna tıklıyoruz.

Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.

Bu ekranda bizden lisans dosyasını tanıtmamızı istiyor. “Browse” diyerek dosyayı gösteriyoruz. Bunu “next” ile geçip lisanslamayı sonrada yapabiliriz. “Next” diyerek devam ediyoruz.

Şimdi bu paketle beraber kurulumu yapılacak bileşenleri soruyor. Biz tümünü yüklemeyi seçtiğimizden “Next” diyerek devam ediyoruz.

Veeam sistemimizi tarayarak gerekli yazılımların yüklü olup olmadığını inceliyor. Yüklü olmayanları “Install” diyerek yüklüyoruz ve karşımıza gelen ekranda bunu bize gösterecek.

“Next” diyerek devam ediyoruz.

Son olarak seçtiğimiz ayarların bir özetini görüyoruz. “Install” diyoruz ve kurulumumuz başlıyor.

Bu kurulum yaklaşık 15 dakika kadar sürecektir.

Yükleme sonunda “Finish” diyerek kurulumu tamamlıyoruz. Ve bizden restart istiyor. “Evet” diyerek sistemimizi yeniden başlatıyoruz.

Artık Veeam Backup & Replication kurulumuz bitti. Artık konfugurasyonlarımızı yaparak güvenle backup alabiliriz. Backup almadan önce backup diskimizi repositorylere ekleyip cluster yapımızı Veeam’e tanıtacağız. Bu konuları sonraki yazılarımda anlatacağım.

Şimdilik hoşçakalın.


Rıza KEKLİK

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir