Zabbix Server 3.0 Arayüz Kurulumu

Zabbix Server 3.0 Arayüz Kurulumu 

Merhaba,

Zabbix Server 3.0 kurulumunu tamamladıktan sonra (http://howtosys.com/index.php/2016/10/30/zabbix3-0_kurulumu/) programımızı kullanabilmek için bazı arayüz ayarları yapmamız gerekiyor.

Bu ayarları aşağıda anlatmaya çalıştım.

Kolay gelsin.

Web browser üzerinden http://zabbixsunucusuIPadresi/zabbix adresine giderek Zabbix kurulumuza başlıyoruz. Karşımıza aşağıdaki installation ekranı gelecektir.

Next step butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

 

Bu ekranda kurulum sırasında yaptığımız tüm ayarları check edecektir. Tüm ayarlarımızın “OK” olarak gözükmesi gerekiyor. Eğer bunun dışında bir uyarı varsa ayarlarımızı gözden geçirip tümünü “OK” duruma getirmemiz gerekiyor.


Bu sayfada kurulum sırasında yaptığımız DataBase ayarlarını girmemizi isteyecek. Kullanıcı DB ismi, kullanıcı adı ve şifresini girerek “Next step” diyoruz. Girdiğimiz bilgiler doğru ise adımı geçecektir. Geçemiyorsak ayarlarımızı kontrol etmemiz gerekiyor.


Bu ekran opsiyoneldir. Name kısmına yazacağımız isim ileride zabbixe girdiğimizde tarayıcı başlığımızda görünecektir. “Next step” diyerek devam ediyoruz.

 

Yaptığımız ayarların özetini gösteren ekran geliyor. Burada da “Next step” diyerek devam ediyoruz.

 

Ve sonunda sonuç ekranını görüyoruz. “Finish” diyerek arayüz ayarlarımızı bitirmiş oluyoruz.

 

Artık kullanıcı adı ve şifremizi girerek Zabbix’i kullanabiliriz. Burada giriş için default kullanıcı adı: Admin şifre: zabbix yazıp giriş yapabiliriz.

Standart olarak zabbix sunucumuz aktif gelmeyecektir. Bunu ara yüzden manuel yapmak zorundayız. Üst menüdeki sekmelerden Configuration>Hosts yolunu izleyin. Aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

 

Bundan sonrasında “Availability” kısmında “Z” simgesinin yeşile dönmesi gerekiyor. Bunu için beş dakika kadar beklemeniz gerekebilir. Paniklemeyin. 🙂

Artık “Monitoring” sekmesinden sunucumuzun kendisi hakkında verileri izleyebiliriz. Bu ekranlar şöyle görünecektir;

 

Bundan sonrası kendi kullanımımıza göre değişiyor. Artık ağda bulunan cihazlarımızı monitor edebiliriz. IP sahibi her cihazı zabbixte izleyebiliriz. Linkteki yazımda Windows cihazlarımızı nasıl ekleyebileceğimizi anlattım. Örnek olarak kullanmanız yararınıza olacaktır.http://howtosys.com/index.php/2016/12/09/zabbix-agent-kurulumu/


Rıza KEKLİK

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir